FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
01Ağustos2012
PDFYazdıre-Posta

Başkanın Mesajı

B A Ş K A N I N   M E S A J I

Mehmet Şahin  Mehmet ŞAHİN
Yönetim Kurulu Başkanı
ALANYA TİCARET VE SANAYİ ODASI

Alanya' mız ülkemizde turizme ilk başlayan yöre olması ve turizmin bölge ekonomisindeki önemi nedeniyle sektörde yaşanan gelişmelerin gerisinde değil her zaman ilerisinde olmalıdır. Bu doğrultuda ilçemizin dünya turizm pastasındaki payını arttırmak amacıyla sürdürülebilir turizm kavramını benimsemesi ise kaçınılmaz olmuştur. Bu amaçla odamız çeşitli girişimlerde bulunmuş, yürütücü ya da ortak kimliğiyle projeler hazırlayarak bu konudaki çalışmalara öncülük etmiştir. 2009 yılında Avrupa Turizminin Sürdürülebilirliği ve Rekabet Edebilirliği için Bilgi ağları başlıklı hibe çağrısına Sürdürülebilir Turizmin Tanıtılması ve Yaygınlaştırılması konulu bir proje hazırlamıştır.

Bu projenin ardından 2009 yılı Eko İnovasyon Destek programı kapsamında hibe alan Intour Projesinde uygulama ortağı olarak dünya çapındaki gelişmeleri ilçemizde uygulama fırsatı yakalamıştır. Bu projenin de ardından sürdürülebilir turizm için tasarlanmış olan Travelife sisteminin bölgemizde uygulanması ve yaygınlaştırılması amacıyla BAKA 2011 yılı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programına sunduğumuz Sorumlu Turizm, Sorunsuz Gelecek isimli projemiz uygulanmaya başlamıştır.

Bu proje ile ilçemiz genelindeki konaklama tesislerine ve sektörle ilişkili tüm paydaşların Travelife Sistemine entegrasyonunu sağlayıp konaklama tesislerimizi Avrupa?daki tesislerle rekabet edebilir hale getirmeyi hedefledik. Travelife Sistemi bölgemizde yeni yeni tanınmaya başlayan ve işletmelerin çevresel ve sosyal hizmet kalitesini geliştirme, önemli ölçüde maliyet tasarrufu yapabilme, müşteri kitlesini koruyabilme ve pazarlama olanaklarını güçlendirme konularında avantajlar sağlaması sebebiyle çok yakın gelecekte turizmin olmazsa olmazı olacak bir sistemdir. Hepimizin bildiği üzere ilçemize turist getiren özellikle Avrupalı tur operatörleri, tesislerin çevreye olan negatif etkilerinin azaltılması ve hizmet kalitesinin arttırılması için taleplerde bulunmaktadırlar. Bölgedeki tesislerimizin üstdüzey yöneticileri bu talepleri yerine getirme hususunda halihazırda çalışmalar yürütmektedirler. Burada eksik kalan kısım bu çalışmaların sistematik olarak yürütülmemesi ve sonuçlarının ölçülerek raporlanmamasıdır.

Travelife sistemini tesislerimize entegre ederek bu eksiklerimizi gidermiş olacağız. Böylece; tesislerimiz çevresel ve sosyal hizmet kalitesini geliştirerek maliyet tasarrufu yapabilecek, Avrupa?daki tesislerle rekabet edebilecek hatta önlerine geçebileceklerdir.

Bu açıdan projemizi önemsiyor, proje kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik ve çalışmaların bölgemize ve turizm sektörüne yararlı katkılar sağlamasını diliyorum.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 yılı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu web sitesinin içeriği Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı?nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Alanya Ticaret ve Sanayi Odası?na aittir.