FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
09Ağustos2012
PDFYazdıre-Posta

Projenin Çarpan etkisi

06 Poster

Sürdürülebilir turizm kalite yönetimi üç ana faktörü içermektedir.

Bunlar ;
- doğal çevreye duyarlı olması veyenilenemeyen kaynakların çok dikkatli tüketilmesi,
- çalışanların haklarının gözetilmesi,
- turizmin yerel ekonomiye katkı sağlaması,

Özellikle yerel ekonomiye katkı sağlama bağlamında, yerel ürünlerin tüketilmesi ve bunların yerel firmalardan alınmasıyla ilgili bir çok kriter mevcuttur. Bu kriterlerden her yerel ürün değil, ama üretimi düzenli ve kontrollü yapılan yerel ürünler anlaşılmalıdır. Dolayısıyla sadece bu kriter bile konaklama tesisi tedarikçilerinin kendi bulundukları sektörle ilgili kalite yönetimi sistemlerini uygulamasını tetikleyecektir. Örnek vermek gerekirse meyve ve sebze tedarikçilerinden, söz konusu konaklama tesisleri ITU (iyi tarım uygulamaları) belgesine sahip ürünleri talep edecekler, yine diğer gıda işletmelerinden gıda güvenlik sertifikasyonuna sahip olanları tercih edeceklerdir. Dolayısıyla, yerel ekonomide sektörel bazda kalite yönetimi bilinci artacak, bu sadece turizme değil,  işletmelerin tüm operasyonlarında rekabet avantajı elde etmelerini sağlayacaktır.

Ayrıca bu çalışmaları yapan otellerin rekabet avantajı elde edecekleri aşikârdır. Dolayısıyla ilk çalışmaların yapılacağı oteller diğerlerine iyi uygulama örneği oluşturacak ve diğer konaklama tesislerinin sürdürülebilir turizm kriterlerini uygulamasını tetikleyeceklerdir. Bu etkinin turizm ürünü oluşturan konaklama tesisi dışındaki diğer bileşenlere de etkisi olacaktır. Çevreci özelliklerinden dolayı bu tür konaklama tesisini seçmiş turist sayısının artışı özellikle sayısı 1200’ü bulan bağımsız yiyecek içecek işletmesini etkileyecektir. Atık yönetimi, kaynak kullanımını kontrol eden sistemler gibi konuların müşteri tercihini etkilediğini daha çok hissedecek işletmeler bu konularda önlemlerini arttıracaklardır.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 yılı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu web sitesinin içeriği Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı?nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Alanya Ticaret ve Sanayi Odası?na aittir.