FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS FeedPinterest
31Ağustos2012
PDFYazdıre-Posta

Travelife Denetçi Eğitimi Gerçekleşti

denetciegitimiTurizmin geleceği olarak bilinen Travelife Sürdürülebilirlik Sistemi ile ilgili Travelife Denetçi Eğitim? programı 27 Ağustos 2012 pazartesi günü ALTSO'da başladı. ilçemizdeki konaklama tesis yöneticilerinin katıldığı eğitimin süresi 2 gün olarak belirlendi.

ALTSO nun sahibi olduğu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 Yılı Teklif Çağrısı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen Sorumlu Turizm Sorunsuz Gelecek başlıklı projesi faaliyetleri başladı.

Proje, kapsamında devam eden faaliyetler arasında, Sürdürülebilir Turizm ilkelerini sağlamak için kullanılan Travelife Sürdürülebilirlik Sistemi ile ilgili Travelife Denetçi Eğitim programı 27 Ağustos 2012 pazartesi günü başladı.

Çok önemli bir turizm destinasyonu olan bölgede Travelife Sürdürülebilirlik Sistemini tanıtmak, turizmde sürdürülebilirlik konusunda bir kapasite yaratmak ve sisteme yönelik denetçi yetiştirmek amacıyla düzenlenen eğitimin süresi 2 gün olarak belirlendi.

10 OTELDE DENETİMLERE KATILACAKLAR
Eğitim sonunda başarılı olarak denetçi olmaya hak kazanan kursiyerler ilk etapta Alanya'da Travelife Sürdürülebilirlik sistemi belgesi Almaya gönüllü 10 otelde denetlemelerde bulunacaklar.

Baş denetçisi Chris THOMPSON tarafından verilen eğitimler ALTSO Sürekli Eğitim Merkezi salonlarında gerçekleşiyor. Eğitimde, Turizmde Sürdürülebilirlik kriterleri, turizmde sürdürülebilirlik kriterlerinin çevreye, yerel halka ve tesislere etkileri, turizmde sürdürülebilirlik kriterlerini sağlamak için uygulanması gereken yöntemler ve yapılan hatalar anlatılıyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Travilife iş Geliştirme Müdürü Sörem Stöber,  Travelife portföyünde üçüncü sırada olan Türkiye'nin ALTSO gibi sivil toplum kuruluşlarının çabalarıyla yaygınlaşacağını görüyoruz. Sürdürülebilirlik kavramının kısa sürede Türkiye?de dünya normlarında uygulanması gayreti içindeyiz. Çünkü sürdürülebilirlik kavramı artık turizm sektörünün vazgeçilmezi konumundadır. Bu proje içinde yer almayan, bu kavrama önem vermeyen turizm kentlerinin zaman içinde rekabette çok geride kalacağını söylemek mümkün. Alanya ve Türkiye'nin bu konuda gayretini takdir ediyoruz? dedi.

Öte yandan Travelife Sistemin ana hedefleri düşük kaynak kullanımı sağlayarak çevreye duyarlı olmak, yerel kültürel değerleri korumak ve turizmin yerel ekonomiye katkıda bulunmasını sağlamak olarak belirlendi.

 

 

 

 

travelife5001

travelife3

travelife12

 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 yılı Turizm Potansiyelinin Değerlendirilmesi Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan bu web sitesinin içeriği Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve/veya Kalkınma Bakanlığı?nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Alanya Ticaret ve Sanayi Odası?na aittir.